Głównej zawartości

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Dzieci Gór i Dolin” to jedno z najpopularniejszych i największych wydarzeń kulturalnych w regionie podkarpackim. W tym roku odbyła się już 14-ta edycja tej imprezy. Honorowym Patronatem imprezę objął Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Piotr Uruski. Na festiwal przybyły do Gminy Dydnia zespoły ludowe z Bułgarii, Łotwy, Macedonii, Ukrainy i z Polski.
Występ inauguracyjny festiwalu w wykonaniu  zespołu z Łotwy „Uguntina” odbył się 22 czerwca 2018 r. (piątek) na placu przed Urzędem Gminy w Dydni.

W  Dniu 24 czerwca (niedziela) barwnym korowodem wszystkie zespoły ludowe  przemaszerowały do Kościoła Parafialnego w Niebocku. Tam odbyła się uroczysta Msza Święta. Po południu na stadionie sportowym w Niebocku odbyła się Gala Finałowa festiwalu, gdzie wystąpiło siedem następujących zespołów ludowych :„Gergjowcze” z miejscowości Petricz w Bułgarii, „Lider Dance” i „Lileya” – dwa zespoły z Użgorodu na Ukrainie, „Af Goce Delćev” z Bitoli w Macedonii, „Uguntina” z Rygi na Łotwie i dwa polskie zespoły: „Ziemia Mielecka” z Mielca oraz gospodarz festiwalu „Kalina” z Niebocka, który rozpoczął galę zaprezentowaniem suity tańców żywieckich. Oficjalnego powitania zespołów i zgromadzoną publiczność dokonali: Poseł na Sejm RP– Piotr Uruski, Przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego – Henryk Kozik oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dydni –Jacek Adamski. Festiwal otworzył Wójt Gminy Dydnia – Jerzy Ferdynand Adamski.
Wszystkie zespoły folklorystyczne prezentowały się w czterech blokach tanecznych. Mimo nieprzychylnej pogody wymienione zespoły ludowe zdobyły aplauz zgromadzonej publiczności. Zespoły prezentowały tańce ludowe swoich krajów na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Zakończenie festiwalu zostało zwieńczone wręczaniem cennych nagród rzeczowych i podziękowań.
Organizatorem festiwalu było Stowarzyszenie  Na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Dydnia, festiwal dofinansowano z budżetu powiatu brzozowskiego i z budżetu gminy Dydnia. W trakcie festiwalu były prowadzone działania „Prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych, w tym kampanii edukacyjnych, dotyczących ryzyka szkód wynikających ze spożywania alkoholu dla konsumentów i ich otoczenia” dofinansowane z budżetu Urzędu Marszałkowskiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.  
Sponsorzy: GRAN PIK Liwocz, Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Drogowych w Rzeszowie, AUTOMET (Sanok), Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, Zajazd Biesiada u Kiełbasy w Dynowie, Marma Polskie Folie, Millenium Hall.
Patronat Medialny: Nowiny, Nowiny 24, RBR Brzozów INFO.pl, Telewizja Rzeszów, Brzozowiana, ISanok, Brzozów 24, Nasza Gmina Dydnia, Wiadomości Brzozowskie, TV Podkarpacie, Polskie Radio Rzeszów, Bieszczady 24 – Bieszczadzki Portal Informacyjny i Bieszczadzki Portal Turystyczny, Brzozowska Gazeta Powiatowa, Podkarpacie 24, ESanok, Info Podkarapacie.

Anna Wójcik

0
0
0
s2smodern