Głównej zawartości

18 czerwca 2017 r. przy licznie zgromadzonej publiczności na plantach przed Domem Sztuki Muzycznej  w Dydni odbyło się I Dydyńskie Święto Muzyki, w ramach którego obchodzony był Jubileusz 5.lecia powstania Szkoły Muzycznej I stopnia. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w Kościele Parafialnym w Dydni odprawiona w intencji uczniów, nauczycieli i rodziców Szkoły. W oprawie muzycznej  liturgii  uczestniczył szkolny chór dziecięcy pod dyr. Elżbiety Przystasz.

Z historii…
29 maja 2012 r. została podpisana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Wójta Gminy Dydnia Jerzego F. Adamskiego umowa o powołaniu Szkoły Muzycznej I stopnia w Dydni.
Placówka powstała dzięki staraniom Wójta Gminy Dydnia Jerzego F. Adamskiego oraz Sekretarz gminy Aliny Maślak przy wsparciu Maksymiliana Celedy i Wizytatora Krzysztofa Szczepaniaka, rozpoczęła działalność 1 września 2012 r. Została utworzona jako pierwsza w gminie wiejskiej Podkarpacia  i jedyna w powicie brzozowskim. Daje dziś szansę rozwoju uzdolnionym dzieciom i młodzieży. Przez 5 lat funkcjonowania naukę w szkole pobierało ponad 200 uczniów. Dziś szkoła zatrudnia 24 pedagogów i prowadzi naukę gry na 10 instrumentach: skrzypce, altówka, wiolonczela, akordeon, flet, klarnet, saksofon, trąbka, fortepian, gitara. Siedziba szkoły znajduje się w pięknym secesyjnym budynku, który w latach 2013 – 2016 został gruntownie wyremontowany i przystosowany do specyfiki kształcenia artystycznego.
Uczniowie szkoły aktywnie  uczestniczą  w konkursach w kraju oraz za granicą i mają na swoim koncie wiele sukcesów. W ciągu 5 lat zostali laureatami w 93 konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych w następujących miastach w kraju: Błażowa, Dębica, Głogów Małopolski, Gorlice, Jarosław, Kamień, Kielce, Kolbuszowa, Leżajsk, Lublin, Mielec, Mława, Przemyśl ,Przeworsk, Puławy, Sanok, Słupca, Sochaczew, Sokołów Małopolski, Stalowa Wola, Strzyżów, Suwałki, Tarnobrzeg, Trzciana oraz poza nim: Belgrad, Berlin, Ostrawa, Poprad, Praga, Wiedeń.
Lista laureatów obejmuje ponad 20 uczniów, są nimi: Dobosz Klaudia, Draguła Dawid, Baracz Filip, Duda Weronika, Gliściak Julia, Howorko Aleksandra, Kondracka Katarzyna, Kosztyła Kacper, Krowiak Kamila, Malawski Jan, Mazur Adrianna, Niziołek Mariusz, Rysz Jakub, Sabik Patrycja, Seman Andżelika, Sidor Przemysław,  Siwiecki Dawid, Siwiecki Filip, Sobota Katarzyna , Szul Adrian, Szul Milena, Zubel Paulina, Źrebiec Krzysztof.
„ Jestem dumna, że udało mi się stworzyć szkołę, w której, jak naczynia połączone,  świetnie współpracują ze sobą: wysoko wykwalifikowane grono pedagogiczne, sumienni uczniowie  oraz odpowiedzialni rodzice, których wspólne działania przynoszą wymierne efekty w postaci sukcesów artystycznych i dydaktycznych. Cieszę się, że  w tak małym środowisku Gminy Dydnia powstała szkoła, która  znana jest w całym kraju i poza jego granicami. Przy tej okazji pragnę podziękować również wszystkim tym, którzy nieustannie wspierają naszą działalność, a przede wszystkim Wójtowi  Gminy Dydnia Panu Jerzemu F. Adamskiemu, władzom i pracownikom samorządowym, pracownikom szkoły, a także naszym sympatykom i przyjaciołom. To ważne, że Szkoła Muzyczna I stopnia w Dydni spełnia  również  funkcję lokalnego centrum kulturalnego, a dzisiejsze I  Dydyńskie Święto Muzyki umożliwia prezentację umiejętności aż ponad 40 uczniom. Jest to także dzień, w którym świętujemy nasz mały 5-letni Jubileusz”.

Elżbieta Przystasz

 

0
0
0
s2sdefault